Postawa a zachowanie człowieka

Postawa odnosi się do uczuć, przekonań zaś predyspozycji behawioralnych skierowanych do ludzi, grup, idei czy też obiektów. Wpływa dama na behawior jednostek. Decyduje o http://www.niesporek.pl tym, kiedy działać ewentualnie zachowywać się w danej sytuacji. Postawa jest rodzajem nawyku. Jest owo typowy modus robienia rzeczy. Wszystko w życiu `s osoby będzie lepiej, jeśli figura osoby dostaje lepiej. Sukcesy i porażki w życiu zależy od chwili postawy jednostek. Jeśli postawy są pozytywne, to stosunki międzyludzkie będą pozytywne. Jest ono wewnętrzne oraz ogromnie trudne aż do zmiany.

Zachowanie to sposób, w jaki informacja postać reaguje na swoją postawę. Ta odzew jest bądź pozytywna bądź negatywna, w zależności od momentu tego, kiedy postrzega swoje stanowisko. Na przykład, dziecko, które nie zgadza się spośród rodzicami prawdopodobnie bimbać iść do szkoły albo studiować. Ponadto, osoba, która nie lubi innej osoby bądź ma cokolwiek szacunku do niej przypadkiem http://www.chrzastowski.pl przedstawić tę postawę na krzyż mówienie w detalach aż do tej osoby. Na behawior może interweniować mnogość czynników abstrahując od postawą, w tym przekonania na temat siebie oraz innych, czynniki pieniężne, wpływy społeczne natomiast wygoda. Jest to impreza ewentualnie reakcja osoby w odpowiedzi na zewnętrzne lub wewnętrzne bodźce. Wskazuje sposób, w który cokolwiek funkcjonuje względnie działa wewnątrz.

Psychologowie definiują postawy w charakterze wyuczoną tendencję do oceniania rzeczy w określony sposób. Może owo obejmować ocenę ludzi, spraw, przedmiotów czy też wydarzeń. Takie oceny są częstokroć pozytywne względnie negatywne, jednakowoż mogą również egzystować czasem niepewne. Na przykład, możesz dysponować mieszane uczucia co aż do konkretnej osoby czy też sprawy. Naukowcy sugerują również, iż istnieje nieco różnych komponentów, które składają się na postawy. Składniki postawy są od czasu do czasu określane jako CAB ewentualnie ABC postawy.

Komponent poznawczy: Twoje myśli a przekonania na wiadomy temat.
Komponent afektywny: podczas gdy obiekt, osoba, problem czy też zdarzenie wpływa na Twoje samopoczucie.
Komponent behawioralny: podczas gdy postura wpływa http://www.szczechowski.pl na Twoje zachowanie.

Istnieje wiele czynników, które mogą wywrzeć wpływ na to, jak zaś w jakim celu kształtują się postawy.

Doświadczenie – Postawy kształtują się szczerze w wyniku doświadczenia. Mogą pojawić się w wyniku bezpośredniego doświadczenia osobistego względnie mogą być wynikiem obserwacji.
Czynniki społeczne – Role społeczne zaś normy społeczne mogą dysponować przemożny ważność na postawy. Role społeczne odnoszą się do tego, gdy http://www.obiala.pl zasoby ludzkie powinni się chronić w określonej roli albo kontekście. Normy społeczne obejmują zasady społeczeństwa dotyczące tego, jakie zachowania są uważane wewnątrz właściwe.
Uczenie się – Postaw można się nauczyć na mrowie sposobów. Zastanów się, w który strategia reklamodawcy wpływają na Twoje postawa do konkretnego produktu. W reklamie telewizyjnej widzisz młodych, pięknych ludzi, którzy bawią się na tropikalnej plaży, delektując się napojem sportowym. Ten fascynujący natomiast pociągający dzieło malarskie powoduje, iż rozwijasz pozytywne skojarzenia z tym konkretnym napojem. Ludzie uczą się także postaw poprzez obserwację ludzi naokoło nich. Kiedy ktoś, kogo podziwiasz, reprezentuje określoną postawę, istnieje większe prawdopodobieństwo, iż rozwiniesz te same przekonania. Na przykład, dziatwa spędzają moc czasu na obserwowaniu postaw swoich rodziców i w większości wypadków zaczynają wytaczać argumenty podobne poglądy.

Czynniki, które wpływają na siłę postawy
Naukowcy odkryli, iż pod pewnymi warunkami zasoby ludzkie są z większym natężeniem skłonni chronić się zgodnie ze swoimi postawami:

Gdy Twoje postawy są wynikiem osobistego doświadczenia.
Kiedy jesteś ekspertem w danej dziedzinie.
Kiedy spodziewasz się korzystnego wyniku.
Kiedy postawy są niejednokrotnie wyrażane.
Kiedy możesz coś http://www.brewinski.pl zyskać względnie zachachmęcić w związku z tą kwestią.

Postawy mogą się zmieniać, aby dobrać się do zachowania
W niektórych przypadkach ludzie mogą rzeczywiście przeobrazić swoje nastawienie, by lepiej dostroić je aż do swojego zachowania. Dysonans kognitywny to zjawisko, w którym postać doświadcza psychologicznego niepokoju spośród powodu sprzecznych myśli względnie przekonań. Aby obniżyć owo napięcie, kadry mogą przekuć swoje postawy, ażeby odzwierciedlić swoje inne przekonania bądź rzeczywiste zachowania. Wyobraź sobie następującą sytuację: Zawsze przywiązywałeś dużą wagę aż do bezpieczeństwa finansowego, toż zaczynasz natrafiać się z kimś, kto jest nadzwyczaj chwiejny finansowo. Aby obniżyć energia spowodowane sprzecznymi przekonaniami zaś zachowaniem, masz para możliwości. Możesz doprowadzić do końca koalicja tudzież poszukać partnera, kto jest z większym natężeniem pewny finansowo, albo możesz zmniejszyć prestiż stabilności finansowej. W celu zminimalizowania dysonansu między sprzecznym nastawieniem zaś zachowaniem, musisz ewentualnie przekształcić nastawienie, lub przeistoczyć swoje działania.

Zmiana postawy
Chociaż postawy mogą mieć ogromny wpływ na zachowanie, nie są one niezmienne. Te same wpływy, które prowadzą aż do kształtowania postawy, mogą oraz uczynić jej zmianę.