Tekturowe tuby – chód w kierunku trwałości

Mamy XXI wiek tudzież zdajemy sobie sprawę z ogromnego kryzysu ekologicznego.

Ludzie zużywają wszystkie dostępne nieodnawialne źródła energii na naszej planecie.

Istnieje moc kryzysów, które przyczyniają się aż do tego globalnego kryzysu środowiskowego – nierównomierna eksplozja populacji ludzkiej, wylesianie na dużą skalę, nadmierna konsumpcja, niewyobrażalna produkcja odpadów nieulegających biodegradacji, brak odpowiedzialnego zarządzania odpadami oraz recyklingu, o czym mówi dzisiejsza http://www.kandora.eu awantura w BBC News… komput ciągnie się w nieskończoność.

Dopiero świeżo (w ciągu ostatnich kilku dekad) zaczęliśmy zwracać uwagę na nasze otoczenie oraz próbować oszacować doniosłość człowieka a jego konsekwencje. Dlatego rozwiązania naszych problemów są bez ustanku w toku. Jednak pośród wielu ważnych kroków, które musimy podjąć, aby ograniczyć nasze problemy, „recykling naszych odpadów i zasobów” jest najważniejszym priorytetem.

Dlatego także produkty tekturowe wykonane w 100% z papieru pochodzącego z recyklingu są oczywistym wyborem, który przypadkiem http://www.zuchowicz.eu zamienić różne niezrównoważone a kosztowne materiały. W rzeczywistości tekturowe tuby są dostępne już od chwili jakiegoś czasu, od czasu lat 50. ubiegłego wieku, i kształtny się tanie i przyjazne dla środowiska.

Obecnie tektura jest wykorzystywana w wielu branżach, od chwili opakowań po budownictwo, tudzież jest wyjątkowo znana ze swojej wytrzymałości i integralności strukturalnej, tudzież oraz umożliwia 100% recykling.

Cechy, które czynią tekturę pierwszym wyborem w celu przemysłu budowlanego http://www.polasik.eu:

W 100% nadaje się do recyklingu – przypadkiem znajdować się ponownie wykorzystana czy też poddana recyklingowi w układy odkąd potrzeb

Niedrogi – w porównaniu z innymi dostępnymi materiałami konstrukcyjnymi

Wytrzymałość tudzież brak elastyczności – wprawa aż do przenoszenia obciążeń konstrukcyjnych zgodnie z przepisami budowlanymi

Postęp technologiczny w procesach inżynieryjnych umożliwił zaprojektowanie rur papierowych w taki sposób, żeby nadawały się aż do różnych zastosowań w budownictwie zaś przemysłowych operacjach nawijania. W związki od zastosowania zaś funkcji, aż do której są używane, tekturowe rdzenie natomiast tuby mogą znajdować się zaprojektowane tak, ażeby otrzymać http://www.kacperek.eu wymagany rozmiar, hart a integralność dla wielu zastosowań przemysłowych zaś budowlanych.

Zastosowanie rur tekturowych w architekturze

Jeszcze aż do 2010 roku aplikacja tektury w architekturze było ograniczone. Wynikało to z faktu, że siła papieru ulega pogorszeniu u dołu wpływem wysokiej wilgotności. Ograniczało to jego zastosowanie w różnych konstrukcjach nośnych.

Jednakże, z powodu ogromnie wydajnej i pionierskiej pracy japońskiego architekta Shigeru Bana, laureata nagrody Pritzkera z 2014 roku, jesteśmy aktualnie w stanie sporządzać tekturowe tuby, które są chcący zabezpieczone przedtem przenikaniem wilgoci. Ta inżynieria pozwoliła na wykorzystanie tektury do konstrukcji architektonicznych, które wykazują wysoką nośność tudzież potęga strukturalną, które spełniają wymagania a pozwolenia.

Dzięki temu tekturowe tuby znajdują teraz szerokie http://www.wyroba.eu aplikacja w projektowaniu tymczasowych ewentualnie półtrwałych konstrukcji, takich podczas gdy przestrzenie wystawiennicze tudzież rozrywkowe, domy, schroniska, i nawet mosty! Projekt Shigeru Bana został wykorzystany po zniszczeniach spowodowanych tajfunem Haiyan w listopadzie 2013 roku w celu zapewnienia schronienia w regionie Cebu na Filipinach.

Tekturowe tuby w inżynierii budowlanej

Jak wspomniano wcześniej, rury tekturowe są wykorzystywane w przemyśle budowlanym od momentu lat 50-tych XX wieku, po największej części aż do tworzenia kolumn betonowych w konstrukcjach szkieletowych budynków. Rury o dużych średnicach są dodatkowo tradycyjnie używane do poziomego deskowania mostów i podobnych konstrukcji.

Chociaż teraz dostępne rury tekturowe nie są zoptymalizowane do ciężkich zastosowań konstrukcyjnych, istnieją ogromne zalety wykorzystania rur papierowych aż do projektowania konstrukcji ze względu na alternatywa ich recyklingu i zrównoważonego wykorzystania.

Obecnie na całym świecie prowadzone są liczne prace badawcze mające na celu efektywne wykorzystanie materiałów tudzież rur tekturowych w celu zastąpienia drogich materiałów, co prawdopodobnie umożliwić budowę tanich tudzież zrównoważonych konstrukcji. Może to potencjalnie zaspokoić światowe zapotrzebowanie na tanie budownictwo mieszkaniowe natomiast konstrukcje.