Tekturowe tuby – krok w kierunku trwałości

Mamy XXI wiek a zdajemy sobie sprawę z ogromnego kryzysu ekologicznego.

Ludzie zużywają wszystkie dostępne nieodnawialne źródła energii na naszej planecie.

Istnieje mnogość kryzysów, które przyczyniają się do tego globalnego kryzysu środowiskowego – nierównomierna eksplozja populacji ludzkiej, wylesianie na dużą skalę, nadmierna konsumpcja, niewyobrażalna wyrób odpadów nieulegających biodegradacji, brak odpowiedzialnego zarządzania odpadami a recyklingu, o czym mówi dzisiejsza http://www.kandora.eu przygoda w BBC News… spis ciągnie się w nieskończoność.

Dopiero świeżo (w ciągu ostatnich kilku dekad) zaczęliśmy kierować uwagę na nasze otoczenie zaś rozpoznawać oszacować autorytet człowieka natomiast jego konsekwencje. Dlatego rozwiązania naszych problemów są bez ustanku w toku. Jednak wśród wielu ważnych kroków, które musimy podjąć, żeby opuszczać nasze problemy, „recykling naszych odpadów a zasobów” jest najważniejszym priorytetem.

Dlatego też produkty tekturowe wykonane w 100% spośród papieru pochodzącego z recyklingu są oczywistym wyborem, który przypuszczalnie http://www.zuchowicz.eu dać w zamian różne niezrównoważone i kosztowne materiały. W rzeczywistości tekturowe tuby są dostępne już od jakiegoś czasu, od chwili lat 50. ubiegłego wieku, natomiast atletyczny się tanie tudzież przyjazne w celu środowiska.

Obecnie karton jest wykorzystywana w wielu branżach, od chwili opakowań po budownictwo, a jest przede wszystkim znana ze swojej wytrzymałości i integralności strukturalnej, natomiast dodatkowo umożliwia 100% recykling.

Cechy, które czynią tekturę pierwszym wyborem w celu przemysłu budowlanego http://www.polasik.eu:

W 100% nadaje się do recyklingu – być może egzystować raz jeszcze wykorzystana lub poddana recyklingowi w układy od chwili potrzeb

Niedrogi – w porównaniu z innymi dostępnymi materiałami konstrukcyjnymi

Wytrzymałość tudzież brak elastyczności – zręczność do przenoszenia obciążeń konstrukcyjnych zgodnie z przepisami budowlanymi

Postęp technologiczny w procesach inżynieryjnych umożliwił zaprojektowanie rur papierowych w taki sposób, ażeby nadawały się do różnych zastosowań w budownictwie a przemysłowych operacjach nawijania. W zależności od czasu zastosowania tudzież funkcji, aż do której są używane, tekturowe rdzenie i tuby mogą znajdować się zaprojektowane tak, by otrzymać http://www.kacperek.eu żądany rozmiar, potęga tudzież integralność gwoli wielu zastosowań przemysłowych zaś budowlanych.

Zastosowanie rur tekturowych w architekturze

Jeszcze aż do 2010 roku aplikacja tektury w architekturze było ograniczone. Wynikało to spośród faktu, że potęga papieru ulega pogorszeniu pod wpływem wysokiej wilgotności. Ograniczało owo jego stosowanie w różnych konstrukcjach nośnych.

Jednakże, z przyczyny ogromnie wydajnej natomiast pionierskiej pracy japońskiego architekta Shigeru Bana, laureata nagrody Pritzkera z 2014 roku, jesteśmy w tym momencie w stanie fabrykować tekturowe tuby, które są celowo zabezpieczone nim przenikaniem wilgoci. Ta mechanika pozwoliła na eksploatacja tektury aż do konstrukcji architektonicznych, które wykazują wysoką nośność a moc strukturalną, które spełniają wymagania i pozwolenia.

Dzięki temu tekturowe tuby znajdują aktualnie szerokie http://www.wyroba.eu aplikacja w projektowaniu tymczasowych lub półtrwałych konstrukcji, takich jak przestrzenie wystawiennicze natomiast rozrywkowe, domy, schroniska, natomiast nawet mosty! Projekt Shigeru Bana został wykorzystany po zniszczeniach spowodowanych tajfunem Haiyan w listopadzie 2013 roku w celu zapewnienia schronienia w regionie Cebu na Filipinach.

Tekturowe tuby w inżynierii budowlanej

Jak wspomniano wcześniej, rury tekturowe są wykorzystywane w przemyśle budowlanym od chwili lat 50-tych XX wieku, po największej części aż do tworzenia kolumn betonowych w konstrukcjach szkieletowych budynków. Rury o dużych średnicach są plus tradycyjnie używane do poziomego deskowania mostów a podobnych konstrukcji.

Chociaż obecnie dostępne rury tekturowe nie są zoptymalizowane do ciężkich zastosowań konstrukcyjnych, istnieją ogromne zalety wykorzystania rur papierowych do projektowania konstrukcji ze względu na alternatywa ich recyklingu tudzież zrównoważonego wykorzystania.

Obecnie na całym świecie prowadzone są liczne prace badawcze mające na celu efektywne wykorzystanie materiałów tudzież rur tekturowych w celu zastąpienia drogich materiałów, co przypuszczalnie dać możliwość budowę tanich natomiast zrównoważonych konstrukcji. Może owo potencjalnie zaspokoić światowe zapotrzebowanie na tanie usługi budowlane mieszkaniowe oraz konstrukcje.